streda, 28 septembra
  • English

KPR zachraňovala na Majstrovstvách Európy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Christian Eriksen počas prvého polčasu futbalového zápasu proti Fínsku na EURO 2020 skolaboval. Bez cudzieho zavinenia bezvládne spadol na trávnik. Z dostupných fotografií je zrejmé, že museli zahájiť KPR (kardiopulmonálna resuscitácia) s externou masážou srdca. Na fotografii je viditeľná aj elektróda defibrilátora.

Primár Milan Kulkovský na sociálnych sieťach vysvetlil, ako celé oživovanie prebiehalo.

„Počas zápasu futbalových majstrovstiev Európy sme boli svedkami náhlej straty vedomia dánskeho hráča Christiana Eriksena. Na niekoľko minút sa počas snahy záchranárov oživiť ho, zastavil dych väčšine prizerajúcich sa. Z dostupných fotografií je zrejmé, že museli zahájiť KPR (kardiopulmonálna resuscitácia) s externou masážou srdca. Na fotografii je viditeľná aj elektróda defibrilátora. Príčin kolapsu mohlo byť veľa. Nepredpokladám, že by mal profesionálny hráč nepoznané ochorenie srdca, ktoré to mohlo spôsobiť. Profi športovci sú v dnešnej dobe pod drobnohľadom špecialistov. Dúfam a verím, že šlo o reverzibilnú/zvratnú príčinu a najmä, že ju odhalia. K podobným poruchám vedomia a zástave obehu dochádza pri srdcových arytmiách, spôsobených napríklad nedostatkom minerálov, ktorých zvýšená strata je práve pri kombinácii horúčav a športu. Ako som už napísal, príčin kolapsu Christiana Eriksena mohlo byť viac, to najdôležitejšie je však to, že mu bola veľmi rýchlo poskytnutá profesionálna pomoc. Rýchlosť zahájenia prvej pomoci je kľúčová, rozhoduje totižto o následnej prognóze postihnutého. No a práve prvej pomoci som sa chcel trošku edukačne venovať.
Spolu s pozitívnymi správami o stabilizovanom stave Christiana médiami prebehli aj informácie o tom, že mu jeho spoluhráč zachránil život vytiahnutím zapadnutého jazyka.
Tento úkon patrí dnes už medzi zborené mýty o podávaní prvej pomoci. V laickej verejnosti sa ale často používa. Z detských čias si pamätám rady ako je potrebné pri strate vedomia a epileptickom záchvate vytiahnúť jazyk a fixovať ho prípadne zicherkou k ústam. Nepekná predstava. Jednou z ďalších rád bolo vloženie varechy do úst. Záchranári by mohli rozprávať príbehy o výjazdoch k epileptikom, keď nakoniec skôr než ich záchvat, riešili dohryzené prsty a dolámané zuby.
Ako teda postupovať správne? Zapadnutie jazyka je len terminologická skratka na nepriechodné cesty pri ochabnutí svalstva, ku ktorému pri poruche vedomia dochádza. Správny postup nie je vyťahovať jazyk, ale zakloniť hlavu, čím sa napnú svaly a spriechodnia dýchacie cesty. Vyťahovanie jazyka nemá žiaden zmysel. Následne sa pokračuje v externej masáži srdca a dýchaní z pľúc do pľúc, ak je to možné. Pravdaže, ak niečo v ústach oživovaného je, napríklad zvyšok stravy alebo zvratky, pred zaklonením hlavy to treba odstrániť. Veľmi dôležité je zachovať si pokoj a nepanikáriť. Pri prvej resuscitácii vás môže prekvapiť praskanie rebier. Neznamená to automaticky, že ich lámete. Správne vykonaná masáž sa však občas zlomeným rebrám nevyhne.
Po odvrátení náhleho úmrtia je takýmto ľuďom často voperovaný (implantovaný) defibrilátor – ICD (Implantovateľný kardioverter defibrilátor), ktorý sleduje a upravuje srdcové arytmie.“
Použitie defibrilátora vtipne popisuje aj video od Baštrng:
Spoločnosť BOZPO, s.r.o. sa snaží robiť osvetu v používaní defibrilátorov vo firmách a na verejných priestranstvách. Práve defibrilátory dokážu aj pri laickom použití zachrániť ľudský život a pomôcť s predlekárskou   prvou pomocou. 
Pre bližšie informácie o defibrilátoroch nás môžete kontaktovať na telefónnom čísle: 
alebo kliknúť na obrázok nižšie 
Share.

Comments are closed.